– TÖRTÉNELMI KALANDTÁBOROK –
A történelmi tábor programjaiban az őskor, az ókor és a középkor nagy kultúráival, a magyar történelemmel és a régészet szakmai fortélyaival ismerkedhetnek meg a kis felfedezők, sok-sok élménypedagógiai programon keresztül, szakértő muzeológusok és régészek segítségével.
Június 24-28. Ave Caesar!
NAPKÖZIS TÁBOR
Ave Caesar! – római kori kalandtábor
Programok egész héten
- Érkezés: 7.30-9.00
- Közös játékos torna, majd tízórai.
- Bemutatkozó beszélgetés, csapatválasztás, zászlókészítés.
- Légiós kiképzés: centuriónk irányításával a légiós jelöltek alaki és elméleti képzések során megismerik a rómaiak jellegzetes harcmodorát, kipróbálják fegyvereiket, pajzsaikat, páncéljaikat, amelyeknek a készítését is megmutatja a helyszínen a fegyverkovácsunk. Menetelnek teljes felszerelésben, csoportos csataalakzatokat gyakorolnak, pihenésként pedig sátrat állítanak és körbeárkolják a táborukat.
- Asterix és Obelix gall falujában: élik a békés hétköznapjaikat és készülnek a Birodalom szomszédos provinciáinak a meglátogatására, Pannoniát (a mai Dunántúlt) is felkeresik.
- A római asszonyok élete: sütnek-főznek a katonáknak, gyönyörű ruhákat és ékszereket viselnek és a Forumon átsétálva fürdőbe és színházba járnak…
- Kézműves foglalkozások: agyagozás és korongozás (amforák, mécsesek), a fiúknak légiós sisak, páncél, pajzs és kardkészítés, a lányoknak tunika és ékszerkészítés, pénzverés, mozaikos napóra és társasjátékok készítése.
- Drámajáték: római történelmi mondák előadása csapatonként a várszínházban, saját készítésű jelmezekben és díszletek között.
- Sportjátékok: gladiátoredzés, harpastrum (ókori foci), kardvívás és lándzsahajítás, kocsiverseny, labdajátékok (foci, strandröplabda), íjászat, számháború, asztalitenisz, játszóterek stb.
- Ebéd
- „Élő történelemóra”: beszélgetés a Római Birodalom földrajzáról, történelméről, művészetéről, mitológiájáról, a latin számok gyakorlása, a római kori Pannónia felfedezése, Budaörs római kori történelmének megismerése, régészeti gyakorlatok.
- Csapatfeladatok: expedíciós feladatok teljesítése a barbár területeken (a birodalmi sas visszaszerzése), majd a császár győzelmes felvonulása a csapatai élén, makett készítése egy római légiós táborról és a Pannoniáról.
- Kirándulások: a légiós kiképzés részeként menetgyakorlat a Törökugratóra.
- Régészeti terepgyakorlat: a régészet szakmai fortélyainak a gyakorlati kipróbálása, ásatás és restaurálás.
- Uzsonna
- Távozás: 16.00 – 17.00
A program változtatás jogát fenntartjuk!
Július 1-5. Csodaszarvas nyomában
NAPKÖZIS TÁBOR
Csodaszarvas nyomában – honfoglalás-kori hagyományőrző tábor
A táborozóknak egész héten úgy fognak élni a jurta faluban, mint honfoglaló őseink. Maguk készítik el a viseletüket, rendezik be szállásukat, megtanulnak vadászni, nemezelni és finom kövön sütött lepényt készíteni.
Programok egész héten
- Érkezés: 7.30-9.00
- Közös játékos torna, majd tízórai.
- Bemutatkozó beszélgetés, törzsek megalapítása, vezérválasztás, zászlókészítés.
- „Élő történelemórák”: a törzs megalapítása, a jurtában beszélgetés a honfoglalásról, őseink nomád és megtelepedett életéről, hitvilágáról, harcászatáról, ruházatáról és konyhaművészetéről, a csodálatos mondáinkról, nyelvünk eredetéről, rovásírás leckék, sámándobolás, regölés
- Íjászat: A gyalogos íjászat megismerése, az alapszabályok megtanulása, alaki és harcászati ismeretek begyakorlása egész héten
- Kézműves foglalkozások: agyagozás (kumiszos csésze, szarvas és lószobor), a fiúknak veretes öv és tarsolykészítés, a lányoknak hajfonatkorong és ékszerkészítés, nemezelés, bőrözés, süveg készítés, hímzés
- Ebéd
- Kirándulás: nyomkeresés a Törökugratón
- Drámajáték: Egy honfoglalás-kori monda előadása a várszínházban, saját készítésű jelmezekben és díszletek között.
- Sportjátékok: csodaszarvas vadászat, számháború a magyarok és besenyők között, labdajátékok (foci, strandröplabda), íjászat, asztalitenisz, játszóterek.
- Uzsonna
- Távozás: 16.00 – 17.00
A programok sorrendje az időjárás, a gyermekek létszáma és életkora függvényében módosulhat és változhat!
Július 15-19. A fáraók kincseinek nyomában
NAPKÖZIS TÁBOR
A fáraók kincseinek nyomában – ókori egyiptomi régésztábor
Programok egész héten
- Érkezés: 7.30-9.00
- Közös játékos torna, majd tízórai.
- Bemutatkozó beszélgetés, csapatválasztás, zászlókészítés.
- Ókori régészeti krimi-expedíció teljesítése: a csapatoknak egész héten az információkat és a nyomokat kell gyűjtenie egy ókori bűncselekményről, ami Ramszesz fáraó sírjában történt. A feladat megoldásában az ókori műkincsek másolatai és régész szakember segít majd. A többit nem árulhatjuk el előre!
- Régész-labor: műszeres vizsgálatok, restaurálási feladatok, antropológiai ismeretek, a nyomozás során gyűjtött minták meghatározása.
- Kézműves foglalkozások: agyagozás (istenek szobrai, múmiák és szertartás-edények készítése), óegyiptomi ruhák és ékszerek (díszes gallérok, nyakláncok, karkötők), szerencsehozó amulettek, papiruszok és gipsz domborművek, istenmaszkok készítése és festése.
- Drámajáték: Egy egyiptomi mítoszt bemutató előadás csapatonként a várszínházban, saját készítésű jelmezekben és díszletek között.
- Sportjátékok: szkarabeusz-fogó, múmia-vadászat, tevegelés, labdajátékok (foci, strandröplabda), íjászat, számháború, asztalitenisz, játszóterek.
- Ebéd
- „Élő történelemóra”: beszélgetés Egyiptom földrajzáról, történelméről, mitológiájáról és felfedezéséről, a piramisok építésének titkairól, a fáraók életéről, hieroglifák tanulása (írás, számolás).
- Csapatfeladatok: makett készítése a Nílus völgyéről, piramisépítő verseny, akadálypálya a Szfinx titkos útjain, szellemi vetélkedő Thot szent majmáért, Ramszesz sírjához vezető térkép felkutatása és a kincsek kiásása.
- Régészeti terepgyakorlat: ásatás és restaurálás a csapatnak kijelölt szelvényben.
- Kirándulás: a Csiki-hegyekben lévő sziklasír felkutatása
- Uzsonna
- Távozás: 16.00 – 17.00
A program változtatás jogát fenntartjuk!
Júl. 29. - Aug. 2. Jégkorszaki mamutvadász expedíció
NAPKÖZIS TÁBOR
Jégkorszaki mamutvadász expedíció – őskori régésztábor
a Magyar Természettudományi múzeum támogatásával
Programok egész héten
- Érkezés: 7.30-9.00
- Közös játékos torna, majd tízórai.
- Bemutatkozó beszélgetés, csapatválasztás, zászlókészítés.
- Dinó és mamutvadászat: a különböző fajtájú dinoszauruszok és jégkorszaki élőlények megismerése és elkészítése, makett építése.
- Kézműves foglalkozások: agyagozás (állatfigurák és őskori edények készítése), a fiúknak kőpattintás, marokfegyverek és lándzsák készítése, a lányoknak csont és kagylóékszerek készítése, bőrtarsoly és kosárfonás, ősi szövési technikák megismerése, testfestés, barlangfestmény készítés.
- Drámajáték: az őskori emberek hitvilágának felidézése, barlangi táncok előadása csapatonként a várszínházban, saját készítésű jelmezekben és díszletek között.
- Sportjátékok: vadászati technikák megismerése, íjászat, lándzsahajítás, csapdaállítás, labdajátékok (foci, strandröplabda), íjászat, számháború, asztalitenisz, játszóterek stb.
- Ebéd
- „Élő történelemóra”: A Természettudományi Múzeum szakembereinek bemutatója és előadása, akik a képek mellett őskori állatcsontokat és növényi maradványokat is hoznak magukkal. Beszélgetés a Föld kialakulásáról, az őskori életmódról, a dinoszauruszok kialakulásáról, fajtáiról és kipusztulásukról, a jégkorszakról és az akkor élt emberekről (játékos feladatlapok megoldása), csontváz összerakás, mikroszkópos vizsgálatok.
- Csapatfeladatok: törzsfőnök választás, barlangfestmények készítése közösen, kunyhóépítés, vadászcsapdák állítása, dínó vadászat, nyomolvasás, tűzgyújtási technikák megismerése, ehető és mérgező növények felismerése (játékos akadályverseny).
- Régészeti terepgyakorlat: ásatás és restaurálás a csapatnak kijelölt szelvényben.
- Kirándulások: a Törökugratóra ásványgyűjtéssel összekötve
- Uzsonna
- Távozás: 16.00 – 17.00
A program változtatás jogát fenntartjuk!