– TÖRTÉNELMI KALANDTÁBOROK –
A történelmi tábor programjaiban az őskor, az ókor és a középkor nagy kultúráival, a magyar történelemmel és a régészet szakmai fortélyaival ismerkedhetnek meg a kis felfedezők, sok-sok élménypedagógiai programon keresztül, szakértő muzeológusok és régészek segítségével.





Június 23-27. Ave Caesar!
NAPKÖZIS TÁBOR
Ave Caesar! – római kori kalandtábor
A táborozóknak egész héten az információkat és a nyomokat kell gyűjteniük egy izgalmas ókori rejtélyről, ami Pannonia egyik legfontosabb városában, Aquincumban történt. A feladat megoldásában az ókori műkincsek másolatai és régész szakember segít majd. A többit nem árulhatjuk el előre!
Programok egész héten
- „Élő történelemórák”: beszélgetés az ókori Római Birodalom földrajzáról, történelméről, művészetéről, mitológiájáról. Megismerkedünk a legfontosabb településekkel, provinciákkal, építészeti alkotásokkal. A latin nyelv és római számok gyakorlása. Budaörs római kori történelmének felfedezése.
- Légiós kiképzés: a légiós jelöltek alaki és elméleti képzések során megismerik a rómaiak jellegzetes harcmodorát, kipróbálják fegyvereiket, gyakorolják a csoportos alakzatokat.
- Régészeti terepgyakorlat: fémkereső használata, ásatás és dokumentálás a csapatnak kijelölt szelvényben
- Régész-labor: műszeres vizsgálatok, restaurálási feladatok, antropológiai bemutató, a nyomozás során gyűjtött minták mikroszkópos meghatározása.
- Kézműves foglalkozások: agyagozás (amforák, mécsesek), a fiúknak légiós sisak, páncél, pajzs és kardkészítés, a lányoknak tunika és ékszerkészítés, mozaikos napóra és társasjátékok készítése.
- Csapatfeladatok: óriás makett építése az ókori Rómáról, játékos gladiátor viadal.
- Sportjátékok: számháború a rómaiak, gallok és germánok között, labdajátékok (foci, strandröplabda), íjászat, asztalitenisz, játszóterek.
- Drámajáték: Egy római történelmi monda előadása a várszínházban, saját készítésű jelmezekben és díszletek között.
A programok sorrendje az időjárás, a gyermekek létszáma és életkora függvényében módosulhat és változhat!
Július 7-11. Csodaszarvas nyomában
NAPKÖZIS TÁBOR
Csodaszarvas nyomában – honfoglalás-kori hagyományőrző tábor
A táborozóknak egész héten úgy fognak élni a jurta faluban, mint honfoglaló őseink. Maguk készítik el a viseletüket, rendezik be szállásukat, megtanulnak vadászni, nemezelni és finom kövön sütött lepényt készíteni.
Programok egész héten
- „Élő történelemórák”: a törzs megalapítása, a jurtában beszélgetés a honfoglalásról, őseink nomád és megtelepedett életéről, hitvilágáról, harcászatáról, ruházatáról és konyhaművészetéről, a csodálatos mondáinkról, nyelvünk eredetéről, rovásírás leckék, sámándobolás, regölés
- Íjászat: A gyalogos íjászat megismerése, az alapszabályok megtanulása, alaki és harcászati ismeretek begyakorlása egész héten
- Kézműves foglalkozások: agyagozás (kumiszos csésze, szarvas és lószobor), a fiúknak veretes öv és tarsolykészítés, a lányoknak hajfonatkorong és ékszerkészítés, nemezelés, bőrözés, süveg készítés, hímzés
- Sportjátékok: csodaszarvas vadászat, számháború a magyarok és besenyők között, labdajátékok (foci, strandröplabda), íjászat, asztalitenisz, játszóterek.
- Kirándulás: nyomkeresés a Törökugratón
- Drámajáték: Egy honfoglalás-kori monda előadása a várszínházban, saját készítésű jelmezekben és díszletek között.
A programok sorrendje az időjárás, a gyermekek létszáma és életkora függvényében módosulhat és változhat!
Július 14-18. A piramisok kincsei
NAPKÖZIS TÁBOR
A piramisok kincsei – ókori egyiptomi régésztábor
A táborozóknak egész héten az információkat és a nyomokat kell gyűjteniük egy izgalmas ókori rejtélyről, ami Ramszesz fáraó sírjában történt. A feladat megoldásában az ókori műkincsek másolatai és régész szakember segít majd. A többit nem árulhatjuk el előre!
Programok egész héten
- „Élő történelemórák”: beszélgetés az ókori Egyiptom földrajzáról, történelméről, művészetéről, mitológiájáról és nagy felfedezőiről. Megismerkedünk a piramisok építésével, a mumifikálással, a fáraók és az egyszerű emberek életével és halálával.
- Az ókori matematikai és csillagászati ismeretek, valamint a hieroglifák felfedezésére és gyakorlására is sor kerül a táborban.
- Régészeti terepgyakorlat: fémkereső használata, ásatás és dokumentálás a csapatnak kijelölt szelvényben, a rejtély megoldása
- Régész-labor: műszeres vizsgálatok, restaurálási feladatok, antropológiai bemutató, a nyomozás során gyűjtött minták mikroszkópos meghatározása.
- Kézműves foglalkozások: agyagozás (istenek szobrai, múmiák és szertartás-edények készítése), óegyiptomi ruhák és ékszerek, szerencsehozó amulettek, papiruszok és gipsz domborművek festése, társasjátékok készítése.
- Csapatfeladatok: óriás makett építése a Nílus völgyéről, piramisépítő verseny, szellemi vetélkedő a fáraó sírjához vezető térképért, a kincsek felkutatása.
- Sportjátékok: szkarabeusz-fogó, múmia-vadászat, tevegelés, labdajátékok (foci, strandröplabda), íjászat, számháború, asztalitenisz, játszóterek.
- Drámajáték: Egy egyiptomi mítoszt bemutató előadás a várszínházban, saját készítésű jelmezekben és díszletek között.
A programok sorrendje az időjárás, a gyermekek létszáma és életkora függvényében módosulhat és változhat!
Július 21-25. Mátyás király és Beatrix udvarában
NAPKÖZIS TÁBOR
Mátyás király és beatrix reneszánsz udvarában – középkori kalandtábor
Milyen volt az élet Budán és Visegrádon? Tényleg igazságos volt Mátyás és álruhában járta az országot? Lovagok és úrhölgyek, udvari bolondok és művészek bőrébe bújva ismerkedünk meg a középkor legjelentősebb uralkodójával.
Programok egész héten
- „Élő történelemórák”: beszélgetés a Mátyás kori Magyar királyság földrajzáról, történelméről, a reneszánsz művészetről. A Hunyadi család felemelkedésének mondákba illő kalandos epizódjait jelmezes drámajáték keretében fogjuk feleleveníteni. Megismerkedünk a végvárak építésével, a törökök elleni harcokkal.
- Hercegnőképző órák: a királyi udvarban nevelkedő hölgyek életét próbáljuk ki a táborozókkal. A korabeli divat és viselkedési szabályok mellett kecses tánclépéseket is megtanulunk. A reneszánsz költészet és zene segítségével az ifjú udvarhölgyek szépségük mellett műveltségüket is csiszolhatják.
- Lovagi torna: az apródok fegyveres lovagi kiképzésük után ezen a rendezvénye mutathatják majd meg a király előtt a rátermettségüket. Itt fogja most is eldönteni az uralkodó, hogy kihez adja a legszebb udvarhölgyeit feleségül és ki kapja a legnagyobb birtokokat.
- Kézműves foglalkozások: agyagozás (reneszánsz serleg, vagy gyertyatartó), a lányoknak gyöngyöspárta és ékszerek, a fiúknak lovagi sisak, pajzs és fegyverek készítése, címer és zászló tervezés, oklevélírás, gipsz domborművek festése.
- Csapatfeladatok: Mátyás király és a török szultán sátrának felállítása a kertben, beköltözés és béketárgyalások lefolytatása, várépítő verseny, szellemi vetélkedő, dalnokverseny, a török pasa elrejtett kincsének a felkutatása.
- Sportjátékok: lándzsa hajítás, vívás, lovaglás, akadályverseny, labdajátékok (foci, kosár, strandröplabda), íjászat, számháború, asztalitenisz, játszóterek.
- Drámajáték: egy Mátyás királyról szóló mese bemutatása a várszínházban, saját készítésű jelmezekben és díszletek között.
A programok sorrendje az időjárás, a gyermekek létszáma és életkora függvényében módosulhat és változhat!
Júl. 28. - Aug. 1. Jégkorszaki mamutvadász expedíció
NAPKÖZIS TÁBOR
Jégkorszaki mamutvadász expedíció – őskori régésztábor
a Magyar Természettudományi múzeum támogatásával
Hogyan élt és vadászott az ősember? Mit evett? Milyen állatokkal találkozhatott? Találkozhatott-e dinoszauruszokkal? Milyen világ volt bolygónkon az ősember előtt? És honnét tudják mégis mindezeket a régészek? Őskori régésztáborunk barlanglakó őseink korába repíti vissza a táborozókat.
Programok egész héten
- „Élő történelemóra”: beszélgetés a Föld kialakulásáról, a jégkorszaki élővilágról és az emberi faj kialakulásáról. Szemléltető játékok, időszalag. Antropológiai bemutató.
- A Magyar Természettudományi Múzeum szakembereinek bemutatója és előadása, akik a képek mellett eredeti jégkorszaki állatcsont maradványokat is hoznak magukkal.
- Régészeti terepgyakorlat: fémkereső használata, ásatás és dokumentálás a csapatnak kijelölt szelvényben
- Kézműves foglalkozások: agyagozás (állatfigurák és őskori edények készítése), a fiúknak kőpattintás, marokfegyverek és lándzsák készítése, a lányoknak csont és kagylóékszerek készítése, bőrtarsoly, barlangfestmény készítés
- Dinó- és mamutvadászat: a különböző fajtájú dinoszauruszok és jégkorszaki élőlények megismerése, műanyag és fa csontvázak összerakása, makett építése egy működő vulkán köré…
- Csapatfeladatok: törzsfőnök választás, barlangfestmények készítése közösen, kunyhóépítés, mamutvadászat, nyomolvasás, tűzgyújtási technikák megismerése, ehető és mérgező növények felismerése. Közös tánc a vadászat előtt.
- Sportjátékok: vadászati technikák megismerése, íjászat, lándzsahajítás, csapdaállítás, labdajátékok (foci, strandröplabda), íjászat, számháború, asztalitenisz, játszóterek stb.
- Kirándulások: a Törökugratóra ásványgyűjtéssel összekötve
A programok sorrendje az időjárás, a gyermekek létszáma és életkora függvényében módosulhat és változhat!